İzmir’e, Avrupalı misafirler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evsahipliğinde yapılan toplantıda, kentteki kurumların kültür ile ilgili çalışmaları anlatıldı.

Avrupa Konseyi’nin “Ulusal Kültür Politikalarının Gözden Geçirilmesi Programı” kapsamında İzmir’e gelen uzman heyet, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda yapılan sunumlar ile bilgilendirildi. Avrupa Konseyi Kültür Yönlendirme Komitesi Genel Direktörü Robert Palmer, Avrupa Konseyi’nden Kathrin Merkle ile uzmanlar Christopher Gordon, Christine Merkel, Bissera Zankova ve Nina Obuljen’in yer aldığı heyete Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanı Onur Gözet ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürü Osman Şahin eşlik etti.
İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu’nun da katıldığı Avrupa Konseyi Uzmanlar Heyeti kültür toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan şunları söyledi:
“İzmir çok sayıda kültürün, çok sayıda kitlenin ve 3 büyük dininin mensuplarının bir arada yaşadığı bir kent. Bu özellikler bize çok büyük avantajlar sağlıyor. Çok geniş kültürel bir alanımız var. Yemekten spora, konuşmadan anlayışa, dinden mezheplere her konuda çok büyük bir kültür havuzunun içindeyiz. Çok kültürlü bir kentte yaşamanın bu faaliyetlerle ilgili büyük bir kolaylığı var ama zorluğu da var. O kadar çok işimiz var ki! O kadar çok öne çıkarmak istediğimiz şeyler var ki! Bu gerçekten büyük bir zaman ve emek gerektiriyor. Kentin yerel yönetimi olarak, bu zorluğun bilinciyle çalışıyoruz.”
Avrupa Konseyi Kültür Yönlendirme Komitesi Genel Direktörü Robert Palmer da yaptığı konuşmasında sıcak karşılama için teşekkür ederek, “Başkan Vekilimiz konuşmasında, İzmir hakkında saatlerce konuşabileceğini söyledi. Bizler de İzmir gibi bir şehirde günlerce kalmak isteyebileceğimizi biliyoruz. Ama kısıtlı bir zamanımız var” diyerek İzmir izlenimlerini dile getirdi.
Konuşmaların ardından İzmir’deki çeşitli kurumlar, kültür ile ilgili yaptıkları çalışmaları sunumlar eşliğinde konuk heyete anlattı.

Bir Cevap Yazın