Karşıyaka’nın kardeşleri çoğalıyor

Karşıyaka Belediyesi, “Kardeş Şehir”lerinin sayısını arttırıyor. Avrupa başta olmak üzere 6 kentle “Kardeş Şehir” olan Karşıyaka, Almanya’dan 2 kenti de bu listeye eklemeye hazırlanıyor. Aday kentlerden Kreis-Viersen’den bir heyeti ağırlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Biz hazırız. Protokol için çalışmalarımız tamam. Bakanlar Kurulu onayı geldiği takdirde, Kreis-Viersen ile bir kardeşlik köprüsü kurmaktan gurur duyacağız” dedi.

Almanya’nın Kreis-Viersen Kenti Kalkınma Ajansı Müdürü Manfred Bursndt ile Türk-Alman Ticaret Bürosu Uzmanı Selma Atahan’ı makamında ağırlayan Başkan Durak, “Kreis-Viersen tarım ve sanayi ağırlıklı bir kent. Bu her iki alanda olmasa da, kültürel alanda iyi bir dostluk kurabileceğimize inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Karşıyaka’nın “Kardeş Şehir”leri arasına katmaya hazırlandığı bir diğer Alman kenti Aachen Eschweiler ile de, ön hazırlık süreci devam ediyor. Çalışmalar kapsamında bir süredir Karşıyaka’da bulunan Aachen Eschweiler Belediyesi’nden Deniz Kurucu da, Karşıyaka’nın sosyo-kültürel değerlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Başkan Durak’ın, Kreis-Viersen heyetini kabulüne de katılan Kurucu, incelemelerini tamamladıktan sonra Aachen’da Karşıyaka’yı tanıtmaya yönelik bir sunum yapacağını söyledi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Almanya’dan 2 kentle birden sürdürülen “Kardeş Şehir” çalışmalarını olumlu bir gelişme olarak değerlendirerek, “Karşıyaka’mızın uluslararası arenada ağırlığını hissettiriyor olması bizi mutlu ediyor. ‘Kardeş Şehir’ olmak için artık biz onlara gitmiyoruz. Onlar bize geliyor. Bu da kentimizin yükselen bir değer olduğunun kanıtıdır” dedi.

Bir Cevap Yazın