2.İzmir Dağ Filmleri Festivali 12 Nisan’da başlıyor


Dağ Kültürü Derneği ile Mineral Event tarafından düzenlenen ve bu yıl “Maceraya Hazır Ol” temasıyla yola çıkan 2. İzmir Dağ Filmleri Festivali, 12 – 14 Nisan 2012 tarihlerinde; doğa, keşif, macera ve belgesel sinema tutkunlarıyla buluşuyor. Festivalde ödül rekortmeni filmlerin yanı sıra macera ile adrenalin dolu toplam 29 film ücretsiz gösterilecek.

Türkiye’nin, dağ, keşif ve macera konulu, ilk ve tek film festivali olan Dağ Filmleri Festivali, 12-14 Nisan tarihleri arasında, Konak Belediyesi ve İDADİK ev sahipliğinde, izleyicileriyle buluşuyor. Filmler Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi ve Güzel Yalı Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Film sayısında rekor artış

Dünya festivallerinde gösterilen 500’den fazla film arasından b
elirlenen 2012 seçkisi 10’u yerli 18’i yabancı olmak üzere toplam 28 filmden oluşuyor. Filmler; “Ülkemizden”, “Dünyadan”, “Keşif Ruhu”, “Doğa-Çevre-İnsan”, “Su Dünyası”, “Bisiklet”, “Kayak” ve “Doğa Filmleri Yarışması Finalistleri” olmak üzere, 8 tema başlığı altında toplanıyor. Seçkide; rafting, dalış, dağcılık, kaya tırmanışı, base jump, kayak, dağ bisikleti gibi doğa sporlarının yanı sıra, çevre ve doğa belgeselleri ve gezi, keşif ve insan hikayeleri de yer alıyor.

13 ödüllü ‘Soğuk’ İzmir’de

Bu yılın en çarpıcı teması “Dünyadan” ile The North Face sponsorluğunda beyaz perdeye yansıyor. Bu tema altında ödül şampiyonu “Soğuk” filmi dikkat çekiyor. Film, dünyada gösterime girdi 49 festivalden topladığı 13 ödül ve çarpıcı kurgusu ile salonlarda boş koltuk bırakmayacağa benziyor.

“Bisiklet” ile hayatı değişenler…

Salcano sponsorluğunda, Dağ Bisikleti Türkiye işbirliği ile hazırlanan bu temanın en etkileyici filmi “Kendi İki Tekerimle” adını taşıyor. Sizin için bisiklet belki bir eğlence, bir spor. Peki ya diğerleri için? Dünyanın çeşitli ülkelerinde zorluklarla dolu hayatlar yaşayan insanların hayatlarını ve bu hayatları değiştiren bisikleti etkileyici bir dille anlatıyor.

Bisikletle Samsun’dan Japonya’ya

Festivalin ilginç yapımlarında bir diğeri ise Samsun’dan Japonya’ya unutulmaz ve serüven dolu bir yolculuk yapan ve “Demir Atlı Adam” adıyla bilinen Gürkan Genç’e ait. Gürkan Genç bu olağandışı yolculuğu filminde gözler önüne seriyor.

Doğa, çevre ve insan öyküleri

Festivalin bir diğer güçlü teması olan “Doğa Çevre ve İnsan” Steppen/Doğa kağıt sponsorluğunda izleyiciyle buluşuyor. Temanın en dikkat çekici filmi olan ve dünya festivallerinde 19 ödül toplayan “Kırık Ay” sizleri çok uzaklara, Himalaya’lara götürecek. İklim değişikliğinin en çok dağlarda yaşayan göçerleri etkilediğini biliyor muydunuz? Klimayı her açtığınızda, aracınıza her benzin aldığınızda en yakınınızdan en uzağınıza dünyayı paylaştığınız komşuları hatırlatan bir yapım.

19. Yüzyılda “İçmek için viski ve uğruna savaşmak için su.” diyen Amerikalı yazar Mark Twain’in bu unutulmaz sözü ile başlayan “Beyaz Su, Siyah Altın” sadece ABD’nin değil sudan sebepler yüzünden otoriteyle sorun yaşayan herkesin izlemesi gereken Doğa Çevre ve İnsan teması altında müthiş bir belgesel.

“Keşif Ruhu” ile uçuyoruz

Adrenalin düzeyini yükselten tema “Keşif Ruhu” altında “İnanıyorum, Uçabilirim” bu temanın en çarpıcı filmi. Fransız tırmanıcı ve base jump sporcularının yükseklerde oynadıkları yürek hoplatan “Denge” oyununu muhteşem görüntülerle aktarıyor. Tema, Victorinox sponsorluğunda gösterilecek.

13 ödüllü film Demir Delik

2011 Slovak yapımı, 13 ödüllü “Demir Delik” ise kanyonların Everest’i sayılan en ulaşılmaz noktalara götürüyor izleyenleri. Ulaşmanın en zor olduğu bu kanyonlardan biri olan bu yerden asıl zor olan ise çıkmak.

Festivalin olmazsa olması “Kayak” ve çiçeği burnunda teması “Su dünyası” temaları ise dünyanın çarpıcı hikayelerini farklı sporlara ilgi duyan sporseverlerin ayağına getirecek. Olağanüstü kompozisyonları ve kendine has estetiği ile ekibimizin kalbinde taht kuran yönetmen Nick Waggoner’den şiirsel bir kayak filmi daha programımızda : “Yalnız Başına”.

“Ülkemizden” hikayeler

Ülkemizden beyaz perdeye yansıyan hikayelerin anlatıldığı bu tema altında festivallerin gözdesi olmuş bizden hikayeler yer alıyor.

Galanın Filmi “Elimden Gelen” belgeseli

Yüksek bir dağda kayak yapmanın zorlukları ile küresel iklim değişikliğinin zorluklarını karşılaştıran nefes kesici bir keşif örneği : “Elimden Gelen”. Film izleyicilerine büyüleyici bir sinema deneyimi vaat ediyor.

Film gösterimleri ücretsiz

Tüm film gösterimlerinin ücretsiz gerçekleştirileceği festival kapsamında; kitap sergileri, söyleşiler ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor. Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden Dağ Filmleri Festivali kapsamındaki bu etkinliklerle; dağ ve doğa bilincine dikkat çekiyor, ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlayarak doğa kültürü alanındaki önemli bir boşluğu dolduruyor.

Film Gösterim Mekanları:
Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi
Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 12, Alsancak – İZMİR
Tel : (232) 422 52 36

Konak Belediyesi Güzel Yalı Kültür Merkezi
32 Sokak, No: 4 ( Güzelyalı Parkı Yanı) Güzelyalı – İzmir
Tel : (232) 224 24 30

Bir Cevap Yazın