BORUSAN QUARTET’İN 2 ÖNEMLİ SOLİSTİ İZMİR’E GELİYOR

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) 6 Nisan 2012 Cuma akşamı saat 20.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Şef İbrahim Yazıcı yönetiminde bir konser gerçekleştirecektir. Konserde Borusan Quartet’in önemli solistlerinden Esen Kıvrak Keman’ı, Çağ Erçağ Viyolonseli ile katılacak olup, aynı konserde İbrahim Yazıcı da Piyano ile eşlik edecektir.

Müzik dolu dakikaların yaşanacağı bu önemli konserde Kendine özgü yönetme tekniği ile tüm müzikseverlerin ilgi odağı haline gelen Şef İbrahim YAZICI Orkestrayı hem yönetecek aynı zamanda piyano ile solist olarak Orkestraya renk katacaktır.

Konserde Solist olarak 1977 yılında Afyon’da doğan Esen Kıvrak, Keman eğitimine 1988 yılında İzmir Devlet Konservatuarında Prof. Hazar Alapınar ile başladı. 1995 yılında dünyanın önde gelen müzik okullarından biri olan Viyana Müzik Akademisi’nde Prof. Josef Sivo`nun sınıfına kabul edildi. Aynı yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yılın sanat alanında en başarılı genci seçilip burs alma hakkı kazandı. Çeşitli orkestralar eşliğinde solist olarak konserler veren Kıvrak, birçok uluslararası organizasyonda Türkiye’yi temsil etti. 2005 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ilk asil keman sanatçısı oldu. 2006’da Lizbon Metropolitan Orkestrası’nda konuk başkemancılık görevine getirildi. Halen Borusan Quartet’deki görevini sürdüren Kıvrak aynı zamanda Viyana Senfonietta Orkestrası’nın başkemancılığını yapmaktadır. Esen Kıvrak, Borusan Kültür ve Sanat tarafından kendisine verilen 1590 yılı, Amati yapımı keman (Baron Knoop) ile çalmaktadır.

Konserin diğer solisti olan Çağ Erçağ “Viyolonsel” 1986 yılında girdiği Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, Jozsef Györffy ve Prof. Doğan Cangal’dan eğitim alarak 1996 yılında pekiyi derece ile mezun oldu. Öğrenimi sırasında Akdeniz Gençlik Orkestrası ile Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Mısır gibi birçok ülkede konser veren sanatçı, ayrıca Lois Claret’nin ustalık sınıfına katılma fırsatı buldu. 2003’te Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası solo viyolonseli görevine getirilen Çağ Erçağ, 2002’de kurdukları dört viyolonselden oluşan Çellistanbul ve 2005 yılında Prof. Gürer Aykal’ın öncülüğünde kurulan Borusan Quartet’in üyesidir. Çağ Erçağ, mimar fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğ’un, babası Prof. Dr. Celal Ertuğ’un klasik müziğe olan sevgisi anısına alımına katkıda bulunduğu 1740 yapımı bir Petrus Guarneri viyolonsel çalmaktadır.

Özel, renkli ve zengin repertuarı ile izleyicisine müzikli dakikalar yaşatmaya hazırlanan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası repertuarında Ludwig van Beethoven’a ait Die Ruinen von Athen “Atina Harabeleri” Uvertürü Op.113, Üçlü Konçerto Do Majör Op.56 ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın Senfoni No.36 Do Majör K425 “ Linz” Eserlerini siz değerli müzikseverlere sunacaktır.

Bir Cevap Yazın