ALAYBEY PROJESİ İSTANBULLU YATIRIMCILARA ANLATILDI

Karşıyaka Belediyesi’nin “Alaybey Kentsel Yenileme Projesi” İstanbul’da yatırımcılara tanıtıldı. Gayrimenkul sektörünün devlerini buluşturan ArkiPARC’ın ikinci gününde düzenlenen “İzmir; Tamam mı, Devam mı?” başlıklı oturumun konuşmacıları arasında bulunan Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Türksoy, Türkiye’de imarlı alanda yapılan ilk yenileme projesini Alaybey için hazırladıklarını hatırlatarak, “Kentin 25 yıl sonrasını düşünerek, hazırlık yaptık” dedi.

“Master Development” teması altında, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Alaybey, Tersane, Donanmacı Mahallelerinin tamamını, Bahariye ve Bahriye Üçok Mahallelerinin bir kısmını içine alan Kentsel Yenileme projesini anlatan Türksoy, “Büyük yatırımcıların katılımı ile değişim hızlanır, kent sağlıklı hale gelir” dedi. İzmir’de yatırımcıların önünü açmak için uygulamaya konan Yeni Kent Merkezi projesinin bölgeye katkısına dikkat çeken Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Türksoy,“ Aynı anlayışla Alaybey projesini hazırladık. Afet riski olan bir bölgedeki yapıyı tamamen yenilemeyi hedefledik. Burada artan değerin paylaşımı ile bir yenileme olacak. Kentin 25 yıl sonrası düşünülerek hazırlıklar yaptık.” diye de ekledi. İzmir’in bölgesel fırsatlar sunduğunun altını da çizen Türksoy, “Hazırlanan yeni planlar kentin gelişimini hızlandırdı“ değerlendirmesinde bulundu.

Soru cevap bölümünde gelen “Bürokrasi işleri zorlaştırmayacak mı?” sorularına ise Türksoy’un yanıtı, “Bürokrasi sadece İzmir’e özgü değil. İzmir’de tek fark, Yüksek Yapılar Kurulu olması. Sadece İzmir için kurulmuş, bunun tartışılması gerekir. Yüksek yapı her zaman yanlıştır veya doğrudur demek olmaz. Yerinde olursa uygulanabilir. İzmir’de bitişik nizam imar uygulamaları yapılmış. Yeni projelerde ayrık nizam ile dört cepheli binalar olabilecek. Sosyal tesis alanları, yeşil alanlar önemli ölçüde arttırıldı.” şeklinde oldu.

Işıl Dinçer’in moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı, Şehir Plancısı Cengiz Türksoy’un yanı sıra, İzmirli yatırımcılar Selim Gökdemir, Enis Öncüoğlu ile Ömer Egesel’de konuşmacı olarak yer aldı.

Bir Cevap Yazın