“Son Suikast” ile sinema doğudan yükseliyor

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde bir grup gencin kısıtlı imkanlarla çektiği ve sosyal medyada tıklanma rekorları kıran, ‘Son Suikast’ filmi, aksiyon sahneleriyle büyük bütçeli profesyonel filmleri aratmıyor.

Bir saatlik filmin sadece fragmanlarını yayınlayan gençler, filmin tamamının gösterimi için yapımcılardan destek beklediklerini söyledi. Kızıltepe’de işçi, öğrenci ve tamircilik yapan gençlerden oluşan bir ekip, ‘Son Suikast’ adını verdikleri bir film çekti. Filmin internette yayınlanan fragmanları tıklanma rekoru kırarken, büyük beğeni topladı. Her sahnesinde aksiyon bulunan filmin yönetmeni Halil İbrahim Çevik, internette yayınladıkları fragmana ilginin beklenenden daha fazla olduğunu söyledi. Destek verilmesi halinde çok daha iyi filimler çekebileceklerini belirten Çevik, şöyle dedi: “Bu filmi para harcamadan çektik. Her şeyi kendimiz karşıladık. Güneydoğu’da ve Mardin’de çekilen dizilerin çekim aşaması ve yayınlarını izledik. Çok zor olmadığını gördük. Arkadaşlarla bir araya gelerek, böyle bir film çekimine karar verdik. İlk çalışmamız ‘Yerli Truva’ adlı bir kısa film idi. Filmle bir televizyon programının yarışmasına katıldık ve 300 kısa film arasından ilk 30’a girdik. Yarışmada görüntü kalitemizin düşüklüğü gerekçe gösterilerek elendik. Dönüşte bu işin ciddiyetiyle alakalı kamera arayışına girdik. Küçük DV kamera kiralayarak bu filmi çektik. Bu kameranın da görüntüsü iyi değil ama bilgisayar ortamında efektlerle destekleyerek görüntü kalitesini arttırdık.”

Çevik, filmde kullanılan silahların oyuncak olduğunu ve basit çocuk oyuncağı silahlara ek aparatlar monte ederek gerçek silahmış gibi gösterdiklerini, filmde otomobili lav silahıyla uçurmak için ise basit bir plastik kanalizasyon borusunu lav silahı olarak gösterdiklerini anlattı.

Filmde suikast emrini veren mafya babası rolünde oynayan televizyon tamircisi Abdulbaki Tunç, ilk defa kamera karşısına bu filmle çıktığını ve çok heyecanlandığını belirterek, “Biz bu filmde bir şey yapmak istiyoruz. Hayatımda kamera önüne çıkmadım. İlk defa bu filmde rol aldım. Güzel oldu diye düşünüyorum. Ben sadece yönetmenin dediğini yaptım” dedi.

İşte o fragman:

Bir Cevap Yazın