Menemen Belediyesi’nden “İş Kuracağım” Diyene Eğitim Desteği

Gerek yerel gerekse ulusal ekonomimize katkı sağlamak, yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesini ve küçük işletmelerin kurulmasını teşvik etmek amacıyla Menemen Belediyesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” düzenleniyor.

27 Mart – 18 Nisan tarihleri arasında Menemen Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek eğitim programına katılmaya hak kazanan 30 kursiyer ile eğitimlerinin ilk gününde biraraya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; girişimciliğin geliştirilmesi ve üretimin artırılarak istihdam yaratılmasına katkı sağlanması amacıyla KOSGEB ile işbirliği yaptıklarını açıklayarak, “Her gün görüştüğüm hemşehrilerimden büyük çoğunluğunun talebi kendisi yada çocuğu için iş istemek oluyor. Herkese iş bulmamız mümkün olmadığından, bu durumdan büyük üzüntü duyuyorum. Ülkemizde her geçen gün artan işsizlik sorununa çözüm için yeni girişimciler ortaya çıkarmak gerekiyor. Bu sebeple girişimcilik konusuna büyük önem veriyor, insanımıza istihdam olanağı sağlayacak her projeye var gücümüzle destek veriyoruz. Bu amaç doğrultusunda yürüttüğümüz çalışmalardan birisi de, KOSGEB ile işbirliği içerisinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlemek oldu. Bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika alacak arkadaşlarımızın büyük bölümünün en kısa zamanda işyerleri açacaklarına inanıyorum. Sadece kendilerine değil, diğer hemşehrilerimize de istihdam yaratacaklarını ümit ediyorum. Eğitime katılan girişimci adaylarımıza ticaret hayatında şimdiden başarılar diliyorum” diye konuştu.

Eğitime katılan 30 girişimci adayından 19’unun bayan olmasında dikkat çeken Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Türkiye’de işsizliğin önüne geçeceksek, kadınıyla, erkeğiyle topyekün sadece tüketen değil, üreteci konuma geçmemiz gerekmektedir. Bu sebeple eğitime katılan bayanların ekonomiye katkıda bulunma çabaları bizleri umutlandırıyor, gurur veriyor” dedi.

60 saatlik eğitimi başarıyla bitiren girişimci adaylarına KOSGEB Girişimci Sertifikası verilecek. Ayrıca, kendi işlerini kurmaları halinde KOSGEB’in 27.000 TL’lik hibe ve 70.000TL’lik banka teminatlı komisyonsuz ve faizsiz krediyi de içeren Yeni Girişimci Desteği’ne başvurma hakkı kazanacaklar.

Bir Cevap Yazın