52’lik öğrenci

Hayali mühendis olmaktı. Üniversiteyi tam 2 kez kazandı ama gidemedi. Yıllar özlemini daha da büyüttü. Emekli olunca şansını tekrar denedi, Gediz Üniversitesi’ne girdi. 52 yaşındaki Osman Nuri Kaya, eğitim aşkı, çalışkanlığı ve azmiyle gençlere yaşam dersi veriyor

Gediz Üniversitesi’nin en renkli öğrencilerinden biri de Osman Nuri Kaya… 52 yaşında, Meslek Yüksek Okulu’nda mekatronik eğitimi görüyor. Bir hayalin peşinden yorulmak ve bıkmak bilmeden gittiği yaşam öyküsüyle hayran bırakıyor, alkışlanıyor.
Hep bir mühendis olmak istemiş. 1977 yılında Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirir bitirmez Selçuk Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’ni kazanmış. Ancak ailesinin maddi yetersizliği elini kolunu bağlamış. Çok istediği mühendislik eğitime daha başlamadan veda etmek zorunda kalmış. Bu arada evlenip iş hayatına atılmış. Ama hedefinden hiç kopmamış, her sene sınavlara girmiş. 1987’de Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği’ne yerleşmiş. Bu defa da annesi ve babası peş peşe ağır hastalığa yakalanınca hayal kırıklığına uğramış. Ailesiyle ilgilenebilmek uğruna, üniversite kapısından yine hüzünlü ayrılmış. Emekli olduktan sonra 2009’da “Neden olmasın” deyip bir kez daha üniversite sınavına girip Gediz Üniversitesi’ni kazanmış. Çevresindekiler inanmamış, şaka yaptığını zannetmiş.

“İmkansız yok” diyor
O şimdi sınıfının en çalışkan öğrencisi, gençlerin de Osman Ağabeyi. Hayalinin peşini bırakmıyor, not ortalamasını yüksek tutarak Mühendislik Fakültesi’ne dikey geçiş yapmak istiyor.
Osman Nuri Maya, bunu da mutlaka başaracağını, harıl harıl ders çalıştığını söylüyor, “İmkansız yok, yeter ki iste” diyor, şöyle devam ediyor:
“İki kez üniversiteyi kazanıp aksilikler yüzünden gidemem beni çok etkiledi. Ama hiç yılmadım, ümidimi hiç kesmedim. Hayat, bir amacınız olunca daha da güzelleşiyor ve anlam kazanıyor. Öğrenci arkadaşlarıma da hep bunu söylüyorum, mücadeleci ve çalışkan olmalarını tavsiye ediyorum. Gediz Üniversitesi’nin kapısından mühendis olarak çıkacağıma inanıyorum. Bu yaştan sonra diploma pek bir şey ifade etmeyecek ama benim mutlu olmamı, yaşama daha sıkı bağlanmamı sağlayacak. Zaten bu her şeye değer…”

Bir Cevap Yazın