Arama kurtarmada kadın parmağı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Kent Konseyi Kadın Meclisi, “Doğal Afetlerde Kadınlar Çalıştayı” düzenledi.
İzmir Kent Konseyi Hizmet Binası’nda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkını Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, gerek ekonomik krizlerde gerek savaşlarda en ağır faturaların kadınlara ve çocuklara çıktığını belirterek, kadınların bilinçlenmesi açısından bu tür etkinliklerin önemine değindi.
İzmir Kent Konseyi Başkanı Pelin Erda, dünya üzerinde yapılan birçok istatistiksel araştırmada başta eğitim, sağlık ve şiddet olmak üzere kadınların çok gerilerde kaldığını, bunun nedeninin de kadınları ikinci konumda bırakan bakış açısından kaynaklandığını belirtti. Erda, “17 Ağustos’ta çok büyük bir deprem yaşadık. Bu depremde kadınların kadın olmaktan kaynaklanan sorunlar yaşadığına da şahit olduk. Toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından bu konuya nasıl bakarız diye bir çalıştay düzenledik. Yaşamın her alanında toplumsal cinsiyet etki değerlendirilmesinin gözden geçirilmesi, her kesimi refaha ve mutluluğa ulaştıracaktır” diye konuştu.
Doğal afetlere hazırlık konusunda İzmir ve çevre yerleşimlerde 1000 kadına ulaşmayı hedeflediklerini de söyleyen İzmir Kent Konseyi Başkanı Pelin Erda, projenin başladığını ve şu ana kadar 100 kadına eğitim verdiklerini belirtti. Erda, bu kadınlar arasından 50 kişilik arama-kurtarma ekibi oluşturacaklarını söyledi.

Bir Cevap Yazın