Nevruz böyle kutlanır

Gelenek değişmedi, Türk Dünyası’ndan öğrenciler Nevruz’u bu yıl da Gediz Üniversitesi’nde kutladı. Gençler, geleneksel kıyafetlerle sahneye çıktı, müzik ve dans gösterileri sundu. Bahar Bayramı, adına yakışır şekilde, şölen havasında geçti.

İzmir’de eğitim gören Türk Cumhuriyetleri’nden öğrencilerin Nevruz kutlamalarının adresi bu yıl da Gediz Üniversitesi oldu. Moğolistan’dan Afganistan’a, Türkiye’den Kırgızistan’a, Türkmenistan’dan Azerbaycan’a ve Ahıska’ya Türk Dünyası, Seyrek’teki kampüste bir araya geldi. Gençler, kültürlerini yansıtan giysilerle sahneye çıktı. Kimi dans etti, kimi şarkı söyledi. Kimileri de şiir okudu, geleneksel müzik aletlerini sergiledi. Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar uzanan geniş coğrafyanın kültürü tüm güzellikleriyle gözler önüne serildi, Bahar Bayramı’nın coşkusu doyasıya yaşandı.

‘Güzelliklerle hatırlanmalı’
Rektör Vekili Prof. Dr. Suat Öksüz, Orta Asya’da Nevruz’un bahar bayramı olarak günlerce kutlandığına dikkat çekti. Prof. Dr. Öksüz, 2 yıldır Türk Dünyası’nın İzmir’deki temsilcilerini buluşturup Nevruz sevincini yaşatmaya çalıştıklarını ifade etti, “Nevruz işte böyle kutlanmalı, güzelliklerle hatırlanmalı ve insanlara mutluluk aşılamalı” dedi.

Bir Cevap Yazın