Dünya Su Günü’nü İzmir, dört dörtlük kutluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin musluklarından akan içme suyunun kalitesini 80 ayrı noktadan sürekli izliyor. 2004 yılından bu yana 1438 kilometre uzunluğundaki asbestli içme suyu şebekesini sağlıklı borularla değiştiren Büyükşehir, köylere bile arıtma kurarak sağlıklı ve kaliteli su verilmesini sağlıyor.

Kentin yoğunlaşan nüfusuna göre artan su ihtiyacını kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde karşılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan su kalitesinin, diğer yandan da nehirlerin, denizlerin, tarım ve su havzalarının korunması konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirdi. 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sağlıklı bir dünya ve yaşam için suyun önemine dikkat çekti. Başkan Kocaoğlu, artan su ihtiyacını karşılamak için yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, “Su kaynaklarının temiz kalması, hor kullanılmaması ve kirletilmemesi için de yoğun çaba harcıyor, büyük yatırımlar geçekleştiriyoruz. Ancak bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin çabaları yetmez; ilgili tüm kuruluşların ve tüm hemşehrilerimizin duyarlı olması gerekiyor. Doğanın bize sunduğu nimetleri ancak böyle koruyabilir ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde ulaştırabiliriz” dedi. Küresel iklim değişikliklerine karşı kenti hazırlamak ve susuz bırakmamak için vargüçleriyle çalıştıklarını vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sözlerine şöyle devam etti:
“Kente günde yaklaşık 521 milyon metreküp su veriyoruz. Bu suyun yüzde 60’nı yer altı su kuyularından, yüzde 40’nı ise yüzeysel su kaynaklarından karşılıyoruz. Su sıkıntımız bulunmasa da rehavete kapılmayıp gelecek yıllarda yaşanması muhtemel kuraklık tehlikesine karşı önlemlerimizi alıyor, yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. İçme suyu kalitesini ise 80 ayrı noktadan yaptığımız denetimlerle sürekli izliyoruz. Kalitesi tescilli İZSU Laboratuvarı’nda yaptığımız şehir şebeke suyu analizleri sonuçları gösteriyor ki, suyumuz “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik” kalite standartlarında. İzmir’in yer altı ve yüzeysel su kaynaklarını son model teknolojiyle donatılmış tesislerde arıttıktan sonra dağıtım ağıyla vatandaşlarımıza sunuyoruz. İzmir, suyun musluktan içilebildiği bir kent olma ayrıcalığını taşıyor. Bu kaliteyi korumak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın