MSC MAGNIFICA GEMİSİ İLE ADRİYATİK GEZİSİ – 4 / BARİ

Güliz Eğrihancı

Apex Tur ile gittiğim MSC Magnifica gemisinin 3. Durağıydı Bari. Aslında Bari İtalya gezginleri için klasik rotaların dışında kalıyor. Pek bilen ve anlatan kişiyle de karşılaşmadım. Belki de bu sebeple Bari hakkında daha önceden internette de pek bilgi bulamamıştım.
Sabah İtalya’nın güney limanı ve fuarlar şehri Bari’ye indiğimde yeni bir yer keşfetmenin de heyecanı içindeydim. İtalya’daki çoğu şehir gibi, Bari de yeni şehir ve eski (tarihi) şehir olarak ikiye ayrılıyor. Günlerden Pazar günü olması ve çoğu yerin de kapalı olmasından dolayı, eski (tarihi) şehri gezmeye karar vermiştim.
Limanın hemen önünden kalkan, küçük vagonlardan oluşan gezi ringleri var ve panoramik gezi turu için de çok eğlenceli. Tarihi şehrin taştan labirent gibi gelen yollarında kaybolacakmışsınız gibi geliyor ama aynı yerden ikinci kez geçtiğinizde şehri kolaylıkla keşfettiğinizi anlıyorsunuz.
Eski şehre indiğinizde ilk büyük meydan San Nicola kilisesi ve bizler için de önemli .Çünkü San Nicola veya Santa Claus olarak bilinen kişi Antalya’nın Demre ilçesine yakın Antik Myra şehrinde doğan Noel Baba… Ne ilginçtir ki kar yağışının çok az olduğu Myra’da yaşayan Noel babanın kemikleri 1087 yılında Barili denizcilerce çalınarak yine karın yağmadığı bu şehre taşınmış.Hem Katoliklerce hem de Ortodokslarca kutsal sayıldığı için, avluda iki ayrı mezhebe ait kilise var biz de pazar günü gittiğimiz için her ikisindeki ayine de şahit olduk. Hatta küçük çocukların vaftiz edildiği töreni bile gördüm.
Meydandan taş yolda ilerlediğinizde ikinci bir meydan çıkıyor ki karşınıza Di San Sabino katedrali bu.

Katedral 1064 yılında Bizans uslubunca yapılmıs 12.yüzyılda ise Romanesk tarzda restore edilmiş,İtalya’nın güneyine özgü taşların beyazlığı avlusunu serinletiyor.
Katedralin yürüme yolunun 3 dakika ilerisinde heybetli Bari Kalesi ve surları ile karşılaşıyorsunuz.
Sokak aralarında evlerinin önünde Bari’ye has midye şeklinde makarna kesen kadınlar, adeta tiyatro sahnesindeymiş gibi şov yapıyorlar. Hemen size de kesme teklifinde bulunuyorlar. Hızlı gösterilerinden sonra size verdiklerinde yüzlerinde yapamayacağınız sevinci olsa da vallaha ben yaptım.
Anlatılmamış heyecanları ile günün nasıl geçtiğini anlayamadan, finalimi akşam üstü cappuccino kahvemi de içerek veda ettim Bari’ye.

Bir Cevap Yazın