Tarih Foça’da yeniden canlanıyor

İzmir ve çevresinde tarihin ortaya çıkması için ciddi çalışmalar gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Agora’dan sonra şimdi de Foça kazılarına maddi destek protokolü imzaladı.

Kent merkezindeki ve çevresindeki tarihi zenginliğin ortaya çıkarılması konusunda ciddi çalışmalar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora’dan sonra Foça Antik Phokaia kenti kazılarına da maddi destek verecek. Foça Antik Phokaia Kenti Kazı Başkanlığı ile protokol imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi kentteki kazılara destek amacıyla yıllık 900 bin TL’lik nakdi yardımda bulunacak. İmzalanan protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen bir arkeolog da Foça Kazı Başkanlığı ekibinde görevli olarak çalışacak.
Protokolün imzalanması nedeniyle düzenlenen törende İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Foça antik kazılarına önce işçi ve malzeme desteği gibi ayni yardımlar verdiğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, yasal düzenlemeler çerçevesinde bu yardımları artık nakdi olarak sürdüreceklerini ifade etti. Aydoğan, Foça Top Dağı’nda bulunan tarihi yel değirmenlerinin kazı başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde restore edildiğini de hatırlatarak, çalışmaların ardından yel değirmenlerinin birisinde aslına uygun olarak buğday öğütüleceğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın