Dünyanın 3. büyük flamingo adası kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de flamingoların üreyebildikleri tek alan olarak kalan İzmir Kuş Cenneti’nde bir “kuluçka adası” kuruyor. 6500 metrekare alan üzerine kurulacak ada bu ay sonuna kadar hazırlanarak yaklaşık 12 bin çift flamingoya yuva olacak.

Başkanlığını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun üstlendiği İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği, kentin kuzeydeki cazibe alanlarından olan ve dünyadaki sayılı merkezlerin başında gelen İzmir Kuş Cenneti’ni korumak ve buradaki sakinlerine en uygun koşulları sağlamak için yeni düzenlemelere devam ediyor. Bu hedef doğrultusunda harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de flamingoların üreyeceği tek alan olarak kalması nedeniyle büyük önem taşıyan bölgede flamingolar için özel “ada” yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 26 Ocak’ta başlatılan çalışmalar kapsamında, bölgedeki flamingoların rahatça kuluçkaya yatıp üreyebilmeleri için 6460 metrekare üzerine yapılan ada, Fransa ve İspanya’nın ardından dünyadaki en büyük flamingo adası olacak. Çalışma yapan araçların adaya rahatça gidip gelmesi için oluşturulan yaklaşık 150 metre uzunluğundaki toprak yol dolgusu da yakın zamanda kaldırılarak adanın karayla bağlantısı kesilecek.

İzmir Kuş Cenneti’nde flamingoların yuva yaptıkları alanın doğal yapısının zamanla aşınması ve alanın kapasitesinin yetersiz kalması nedeniyle harekete geçen ekipler, çalışmaları bu ay içinde bitirmeyi hedefliyorlar. Ada tamamlandıktan sonra, çevresi dere yataklarından alınan doğal taşlarla çevrelenerek doğal dokunun korunması ve zarar görmemesi sağlanacak. Kısa süre içinde hazırlanacak ada, 12 bin çift flamingo kapasiteli olacak.

Bir Cevap Yazın