KADINLARA “8 MART” JESTİ

Karşıyaka Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde anlamlı bir açılışa imza atacak. Yeni Girne Caddesi ile Ordu Bulvarı’nın kesişiminde bulunan 8 Mart Parkı’nı büyüterek yenileyen belediye, anneyle çocuğu arasındaki kutsal bağı da, “8 Mart Kadın Heykeli” ile anıtlaştırdı.
Kadınlara yönelik çalışmalarıyla öne çıkan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, 8 Mart Parkı içinde yükselecek “8 Mart Kadın Heykeli”nin içeriğiyle, tasarımıyla ve mesajıyla önem taşıdığının altını çizerek, “Kadınlarımıza ithaf edilen bu parkı ve heykeli amacına uygun düşen tarihte, 8 Mart günü törenle hizmete açacağız. Parkımızı büyüterek yeniden revize ettik ve kadınımıza yakışır daha anlamlı hale getirdik. Yeniden yapılandırarak yaptığımız parkımıza bu kez su ögesi ile desteklenmiş kadını simgeleyen bir heykel, gül bahçesi, yürüyüş parkuru, oturma mekanları ile otopark da ilave ettik.” dedi.
Annesinin kollarındaki çocuğun simgelendiği 2.5 metre yüksekliğindeki heykel, Türkiye’de ve dünyada bir çok önemli esere imza atan Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Tankut Öktem’in kızı Yüksek Mimar Heykeltraş Pınar Öktem Doğan tarafından yapıldı.

Yenilenen “8 Mart Parkı” ile “8 Mart Kadın Heykeli” 8 Mart Perşembe günü saat: 14:30’da yapılacak törenle açılacak.

Bir Cevap Yazın