AIESEC NEDİR, BİLMEK İSTEYENLER İŞTE BURAYA

Dünyanın 110 ülkesinde faaliyet gösteren en büyük öğrenci değişim ve gelişim platformu AIESEC üniversiteli gençlere eşsiz fırsatlar sunuyor. 1948’den beri globalde faaliyet gösteren AIESEC platformu yıl içerisinde sağladığı 7500’ün üzerinde liderlik fırsatı ve 4000’in üzerinde staj imkanıyla öğrencilerin birinci tercihi. AIESEC’in en aktif şubelerinden olan AIESEC İzmir, değişim ve gelişime açık tüm üniversiteli gençleri staj olanaklarından yararlanmak için 5 Mart’tan itibaren İzmir lokalindeki üniversitelerde açılacak stantlarına bekliyor.

AIESEC Nedir?
1948’de Hollanda’nın Rotterdam kentinde kültürler arası etkileşimi arttırarak dünya barışına katkı sağlamak amacı ile kurulan AIESEC, genç bireylerin kendi potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayarak,liderlik vasıflarını geliştirmeyi hedefler.Gençleri farklı kültürlerle bir araya getirerek global bakış açısı kazandırır. Bir yandan yıl içerisinde düzenlediği değişim odaklı projler ile gençlerin farklı kültürleri tanımalarına yardımcı olurken diğer yandan da sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlıyor. Böylelikle AIESEC’li gençler topluma pozitif etki ederek dünya barışına katkıda bulunuyorlar.

Tamamen gönüllü bir organizasyon olan AIESEC,üyelerinin kişisel gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra uluslararası iş olanakları ve kongreler aracılığıyla yabancı dilini geliştirmelerine de olanak yaratıyor. AIESEC üyeleri 110 ülkeden insanı tanıyıp,kişisel ağını genişletebiliyor. AIESEC’e katılan gençler AIESEC’in değişime açık yapısı ile hem dünya trendlerini yakından takip edebiliyor hem de farklı bakış açıları kazanıyor. Problem çözme yeteneklerini geliştirip, zaman,insan kaynağı yönetimi,pazarlama teknikleri gibi iş yaşamında önemli yer tutan vasıfları uygulamalı olarak kazanabiliyorlar. AIESEC gençlere iş hayatının simulasyonunu yapmalarını sağlayarak fark yaratmanın önemli olduğu bir çağda bir adım önde başlamaya olanak sağlıyor.

AIESEC’in faaliyetleri nelerdir?
AIESEC’e katılan gençler yıl içerisinde üyesi oldukları lokalde liderlik vasıflarını geliştirecek eğitim, çevre, kurumsal sosyal sorumluluk, kültürel iletişim, turizm gibi konu odaklı projeler ve organizasyonların komitelerinde bulunabiliyor,bir takıma liderlik edebiliyorlar. AIESEC’in düzenlediği organizasyonlarda firmaların desteğini sağlamak adına sponsorluk görüşmelerine gidebiliyor, ulusal ve uluslar arası kongrelere katılabiliyor, dış kaynaklı eğitimler alabiliyorlar. Yurtdışındaki diğer AIESEC şubelerinde gönüllü olarak çalışmalar yapabiliyor, pazarlama, finans, yetenek yönetimi gibi fonksiyonel takımlarda yer alarak kendilerini geliştirebiliyor veya Yurtdışı Staj Programına katılabiliyorlar.

AIESEC’le Yurtdışında Staj Yapmak Öğrencilere Neler Katıyor?
AIESEC gençlere yurtdışında profesyonel firmalarda çalışma olanakları sağlıyor. Öğrenciler üniversitelerde okudukları bölümler ile paralel olarak 110 ülkeden herhengi birinde tam zamanlı,maaşlı stajlar yapabiliyorlar. Bu sayede kendi kültürlerinden farklı bir ortamda,farklı şartlara adapte olarak çalışmayı öğrenirken,uzmanlaşmak istedikleri alanda çalışarak iş yaşamında önemli olan teknikleri, çok farklı insanlar ile çalışma ortamında bulunarak farklı bakış açıları kazanabiliyorlar.Üniversitelerde edindikleri teorik bilgiyi AIESEC’te pratiğe dökebiliyorlar. Uluslararası Staj Programı kapsamında her yıl Ekim ve Mart aylarında Dış Staj Sınavı gerçekleştiriliyor. Bir yazılı,Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki sözlü basamaktan geçen öğrenciler daha sonraki süreçte staj aramalarına başlayabiliyor. Bu yılki Dış staj Sınavının Mart ayağı 25 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav için son başvuru tarihi ise 24 Mart 2012 olarak belirlendi. Sınav için üyelik kayıtları lokaldeki üniversitelerde kurulan standlarda ve AIESEC ofislerinden gerçekleştirilebilecek.

AIESEC Firmalara Kaliteli İnsan Kaynağı Sağlıyor
AIESEC sadece üniversiteli gençlere fayda sağlayan bir organizasyon değil. Ayrıca yurtdışı programı kapsamında ülkemize getirdiği yabancı stajyerleri ile firmalara kaliteli insan kaynağı sağlıyor. Yabancı dil bilen, istenilen alanda teorik eğitim almış öğrenciler firmaların talepleri doğrultusunda yönetim ve teknik alanlarında 6 ila 1 yıl arasında ülkemizdeki firmalarda staj yapabiliyorlar. AIESEC firmalarla ortak çalışma alnaları yaratarak firmalara dış pazarlara açılma,araştırma ve geliştirme, proje yürütme, yabancı dil ihtiyacının giderlimesi gibi olanaklar sağlıyor. AIESEC stajyerleri firmalar için globalde Pazar araştırması yapabiliyor,hızla gelişmekte olan bilişim sistemlerini yakından takip eden bireylerle çalışarak konudaki eksikleri giderebiliyor, yıl içerisinde yürütmek istediği projelerde istediği tarihlerde çalışabilecek insan kaynağı elde edebiliyorlar.Böylelikle firmaların ihtiyaç duyduğu yurtdışında staj yapmış,farklı pazarlara hakim olan, yabancı dil seviyesi yüksek bireyler firmaların gelişmelerini sağlayarak ülkenin ithalat ve ihracatına destek olabiliyor. Kurum ve kuruluşlar AIESEC’i yetenek bankası olarak görmekte ve topluma sağladığı katkı sebebiyle AIESEC’i desteklemektedir.

Tel: 0 232 464 38 88
Faks: 0 232 464 38 81
E-posta: izmir@aiesec.org.tr
Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:7/9 Kervan Apt. Alsancak/İZMİR
www.aiesec.org.tr

Bir Cevap Yazın