Saçma hallerimiz, hediyelik ürün oldu

“Ayın girişimcisi” bölümünü çeşitli aylarda gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu ay “Ayın girişimcisi” bölümüne bir de “Genç” kavramını ekledik. 26 yaşında ilginç ürünler satan “Sacmahal.com” sitesi ve şubelerinin sahibi Yamaç Şahin konuğumuz oldu.

Haber: Ozan İlginoğlu

Küçük fikirler, büyük ve pazarlanabilir düşünceleri doğurabiliyor. Bunun en güzel örneğini Yamaç Şahin’i tanıyarak anladık. İlginç hediyeleri satma fikrinin çıkış sürecini Şahin bize şöyle anlatıyor. “1 aylığına ablamı görmek üzere ABD’ye gittim. O sırada çılgın gençlerin başlarında maçlara giderken “İçecek Şapkası” taktıklarını gördüm. Acaba bu fikri yaşlılara uygulayabilir miyim diye düşünmeye başladım. Yaşlı insanlar oturdukları koltuktan kalkmadan sularını içebilirler, yararlı bir ürün olabilir. Ve Türkiye’ye döner dönmez üretebilme yollarını aradım.” 2010 yılında Icekaskh tarzı şapka üretimine başlayan firma, üretim için uluslararası belgeleri tamamlamayı beklemiş. Faydalı model belgelerini aldıktan sonra özel patentiyle üretime başlamışlar. İlk başlarda İstanbul’daki alışveriş mağazaları talep etmeye başlayınca zamanla ilginç hediye satan internet sitelerine şapka üretmeye başlamışlar. Türkiye’de patentli kendi ürünlerini satan ender firmalardan olan “Sacmahal.com” hala her ay yüklü şekilde büyük alışveriş mağazalarına ürün vermeye devam ediyor.

Sacmahal.com adresini 150.000 kişi ziyaret etti
Karataş’da ilk mağazasını açan firma, 2011 Kasım ayında da Çiğli- Kipa AVM’de ilk standını açıyor. Stant açılmadan iki ay önce www.sacmahal.com sitesi devreye giriyor. Şirketin internet sitesi ürünlerinden aylık yaklaşık 1000 kişi sipariş veriyor. Siteyi de açıldığından bu yana yaklaşık 150.000 kişi ziyaret etmiş. Özellikle “İçecek Şapkası” maç izlerken alkol almak isteyenlerin vazgeçilmezlerinden. Ayrıca “Yılın En İyi Karşıyakalısı”, “Yılın En Kötü Kocası” gibi Oscar heykelcikleri en çok hediye olarak alınan ürünlerden.

Yerli üretimde, 2012 yılında ürün çeşitliliği artacak
2012 yılı içerisinde patenti kendilerine ait olan Icekaskh (İçecek şapkası) dışında farklı bazı ürünleride üretmeyi düşünüyorlar. Özellikle, internet üzerinden ilginç ürünler satan birçok siteye kendi üretimleri “Icekaskh” şapkalarını gönderen “Sacmahal.com”, Çiğli’de bulunan üretim tesisinde farklı ürünleri üretmek için çalışmalarına devam ediyor. İnternet sitelerinde ve mağazalarında bulunan ürünlerin çoğu ithal olarak geliyor. Ama satış konusunda iddialı oldukları ürünlerin AR-GE çalışmaları hala devam ediyor, 2012 senesinde bazı ürünleri üretmeye başlayacaklarını söylüyorlar.

Amaç, İzmir’deki bayi sayısını AVM’lere yayarak artırmak
26 yaşındaki genç girişimci Yamaç Şahin, şube sayısını İzmir’de artırmayı düşündüklerini söylüyor. Özellikle, Optimum, Agora ve Bornova Forum gibi AVM’lerde stantlar açarak tüketicilere doğrudan ulaşmayı düşünüyorlar. Kipa’da açılan stantta en çok içecek şapkaları, objektif şeklinde olan bardaklar ve mikrodalgada ısınabilen terlikler satılıyor. Şahin’e göre tüketiciler stanta önce uzaktan bakıyor sonra ilginç gelen ürünleri evirip çeviriyor ve bir dahaki gelişlerinde, satın alıyorlar. Yılbaşında Kipa AVM’de en çok satılan ürün “Oscar Ödülü” heykelciği ve içecek şapkası olmuş. Sabaha kadar durmadan içmek isteyenler bu renkli şapkaları tercih etmiş. Kipa AVM’deki, sacmahal.com standını açıldığından bu yana 120.000 kişi ziyaret etmiş.

Franchising düşünenelere kolay şartlar…
İnternet sitesi, sacmahal.com üzerinden alınan hediyelik ilginç ürünler o gün hemen kargo şirketine veriliyor. Bu sayede sürpriz yapmak isteyen kişiler uzun süre beklemeden ürünlerine kavuşuyorlar. Taleplerin artması üzerine firma franchising vermeye başlamış. Yamaç Şahin bu süreci şöyle anlatıyor. “Biz ciddi düşünenlere bayilik bedeli almadan ürün vermeyi taahhüt ediyoruz. Açılacak şubelerin özellikle AVM’lerde olması tercih nedenimiz. Tek şartımız franchising alacak kişilerin 20000 TL mal almalarını garanti etmeleridir.”

İlginç ürünlerin fiyatları herkese uygun
Stand ve internet sitesi üzerinden satılan bazı ürünlerin fiyatlarıysa şöyle: İçecek Şapkası: 19.90, Oscar Ödülleri: 29.90, Fuzzy Terlikler: 39,90, Çikolata Mouse: 39.90 TL… Temelde her türlü bütçeye uygun ilginç ve saçma ürünler bulabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın