Mavişehir Muhtarlığı, çağdaş yönetimiyle İzmir’e örnek olmaya devam ediyor

mavisehir_sahilŞehirler bazen insanları, insanlarda çoğu zaman şehirleri değiştirir. Bu fikirden yola çıkarak önce Karşıyaka’nın sonra İzmir’in gözde bölgesi Mavişehir’e yöneldik. Son günlerde yaptığı sosyal çalışmalar ile gündeme gelen Mavişehir muhtarlığına birinci elden sorular sorduk. İkinci dönem muhtarlığını sürdüren Gürol Küçükgörür projeler, yakın zamanda İzmir’de gerçekleşmesi beklenen deprem ve Mavişehir hakkında merak ettiklerimizi cevapladı.

Gürol Küçükgörür kimdir?
1952 yılında İzmir’de doğan Gürol Küçükgörür, 1970 yılında İzmir Ticaret Lisesi ve Namık Kemal Lisesinden, 1974 yılında Ege Üniversitesi İktisadi Ticari Bilimler Fakültesi, Kamu bölümünden mezun oldu. Altındağ belediyesinde Muhasebe müdürlüğü ve Encümen üyesi olarak görev yapan Küçükgörür, Doktora çalışmasını Almanya’da tamamladı. 1981-1997 yılları arasında Stuttgart ve Karlsruhe Başkonsolosluklarında sekreter olarak çalışan Gürol bey, 2004 yılında başladığı Mavişehir muhtarlığına, 2009 yılında tekrar seçilerek görevine devam ediyor.

Gürol bey, 3. dönem Mavişehir muhtarlığını düşünüyor musunuz?
Şuan netleşmiş bir fikrim yok. İnsanlar şimdiden bana bırakma diyorlar. Biliyorsunuz zaten benim ikinci dönemim. Vatandaş telefon ediyor, işte muhtarım diyor bana tebligat gelmiş, uyuyamıyorum ne yapayım diyor, eğer gece ben de müsaitsem geliyorum 23.00’de açıyorum, tebligatını veriyorum. Çünkü ben herşeyden önce empati kurabiliyorum. Diyorum aynı şey bana olsa sıkışsam muhtara telefon etsem; muhtar hanım veya muhtar bey benim şöyle bir sıkıntım var, muhtar da bana yardım etse, sevinirim. Ben muhtarlık sisteminin değişeceğine hatta kalkacağına inanıyorum. Hedefim, Belediye Meclis üyeliği ya da İl Genel Meclis üyeliği. Kariyerim ve eğitimim buna müsait.

Birinci ağızdan Mavişehir’i bilmeyenlere yaşadığınız yeri nasıl anlatırsınız?
Mavişehir’de 5577 konut, 14000 oturan var. Eğitim seviyesi yüksek çünkü Ankara’dan emekli bürokratların büyük bir kısmı İzmir’i tercih ediyor. Ben evimi 1994 yılında aldım, o yıllarda Mavişehir İzmir’de yapılan en iyi yerleşim yerlerinden birisiydi. Denize yakınlığı, alışveriş merkezlerine yakınlığı ile dün olduğu gibi aslında bugünde en büyük tercih nedeni. Tüm siteler biraraya gelerek “Mavişehir Siteler Birliği” diye bir oluşum gerçekleştirdik. Yanlış bilinen bazı noktalar var. Mesela SOYAK, Bozoğlu, Albayrak gibi yapıların yerleri Mavişehir Mahallesine dahil değil. Yönetimsel olarak bu ayrımı biraraya gelerek isimsel olarak en azından bir birlik oluşturalım istedik. Böylece aşağı yukarı aynı yerlerde yaşayan insanların sorunları bir elde toplanıp ilgili makamlara rahatlıkla iletilebilecek. Yönetimsel olarak ayrım Cahar Dudayev caddesiyle başlıyor. Caddenin alt tarafı Mavişehir Mahallesi üst tarafı Yalı Mahallesi, Şemikler hatta İstasyonaltı Mahallesi’ne kadar gidiyor.

Mavişehir Muhtarlığı olarak neler yapıyorsunuz?
Mavişehir Mahallesi olarak yeni oluşumlar gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Mavişehir’i Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Türk Sanat Müziği Derneğimiz var. Onun dışında Mavişehir Lions kuruldu. Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneğimiz ile bu bölgeye modern bir cami kazandırmak istiyoruz. Bu fikre sıcak bakanlar kadar bakmayanlarda var. Aslında bana kalsa buraya bir “ibadet evi” açmak ve Allah’ın evi olarak bir çalışma yapmak daha güzel olacaktır. İçinde cami, cemevi, havra ve kilisenin olacağı toplu ibadethaneler… Yerel yönetimlerden bize bu konuda bir destek yok ama zaten bu işi yapacak çok gönüllü insan var. Cami konusunda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ama 4 semavi dinin birleştiği bir çalışma için ancak devlet desteği gerekecektir.

2012 yılı içerisinde Mavişehir’de ne gibi sosyal etkinlikler olacak?
Şimdi sosyal etkinlikler dendiği zaman akla ilk gelen şey Türk Sanat Müziği çalışmaları. Buranın en büyük eksikliği nedir biliyor musunuz? Koro çalışmaları için eğitim alabileceğimiz bir yer yok. Yıllardır, belediye başkanlarından yer talep ediyoruz olanakları kısıtlı olduğu için yapamıyorlar. Çalışma yapmak için mecburen okullara gidiliyor, onlarda bu çalışmalar için derneklerden para istiyor. Derneklerin maddi durumları ksıtlı ama bunu geçtim üye bulmakta bile zorlanıyorlar. İnsanlar derneklere üye olmuyorlar ben nerdeyse 5 derneğe şuan üyeyim. Bizde bu durum daha gelişemedi, Avrupa’da insanlar sivil toplum örgütlerine üye olmak için yarışıyorlar.

Son zamanlarda İzmir civarında emlak konusunda en fazla rantın sağlandığı yer Mavişehir. Peki bu bölgenin gelecekteki gelişimini nasıl görüyorsunuz ?
Dediğiniz gibi burası rant bölgesi. Gönlüm bu boş arsaların kesinlikle yüksek binalarla donatılmasından yana değil. Burası yapılırken çok iyi bir inşaat teknolojisi ile kazıklar üzerine beton zemin ve onun üzerine de çok güzel bir beton sistemle binalar yapıldı. Gelecekteki sorun bu değil ama. Altyapı sistemimiz S.O.S veriyor. 14000 kişinin yaşadığı yere bu boş arazilerde dolduğunda nerdeyse 5000 kişi daha eklenecek. Toplamda 20000-25000 kişi daha gelecek, altyapı kaldırabilir mi, zannetmiyorum.

İzmir’de büyük bir deprem bekleniyor. O yüzden bazı belediyelerde bina kontrol sistemleri kurulmaya başlandı. Sizce, Mavişehir’deki binalar depreme hazır mı?
Teknik konuda bilgili bir insan değilim. Ama gerek araştırdığım gerekse konuştuğum kişilerden öğrendiğim kadarıyla binalar yapılırken zamanın en iyi inşaat sistemi kullanılarak tasarlanmış ve 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olduğunu söylüyorlar.

Mavişehir’deki herhangi bir bina deprem kontrolünden geçirildi mi?
Hayır, ben aynı zamanda kendi bloğumda da yöneticiyim. Toplu yapıda geçen ay yaptığımız toplantıda bir komisyon kuruldu. Bu komisyon blokların depreme dayanıklılığını araştırmak üzere göreve başladı. Galiba Bayraklı ve Bornova Belediyesi birtakım çalışmalar yapmış. Ya onlara ya da özel bir kuruluşa binaların dayanıklılığı konusunda araştırma yaptıracağız.

Karşıyaka Belediyesi’nin afetle ilgili çalışmaları var. Toplanma yeri, deprem kitapçıklarının dağıtımı vb. Bu çalışmalar burada da yapılıyor mu?
Evet, mesela Karşıyaka Kaymakamlığı bu konuda bir çalışma yaptı. Ben de 22 Aralık’ta Mavişehir 1. Etap sakinlerine dönük bir toplantı yaptım. Kaymakamlığın yapmış olduğu çalışmayı toplantıya katılanlara anlattım. Toplanma ve çadır kurma alanlarımız belirlenmiş durumda. Örneğin, Kapalı Spor Salonu’nun önünde bir toplanma yermiz ve küçük bir barakamız var. Barakanın içinde de olası deprem, afet anında kullanılması gereken malzemeler mevcut.

Sokak hayvanları konusunda hem kişisel hem de muhtarlık olarak çalışmalar yapmaya çalışıyorsunuz, paylaşır mısınız bizimle neler yaptığınızı?
Mavişehir’de sokak hayvanları çok. Burada bir “Sokak Hayvanları Komisyonu” kurduk. Komisyon olarak bazı kararlar almaya başladık. Bu kararlardan birisi de beslenme noktaları kurmak ve yaygınlaştırmak. Kurduğumuz beslenme noktalarına vatandaşlar kuru mamalar götürüyor, su götürüyor, hayvanlarımızı oralarda besliyoruz. Karşıyaka Belediyesi Veterinerliği ile devamlı temas halindeyiz. Örneğin anlaşıyoruz ve haftanın belli bir günü gelip, grup olarak 14-15 tane kedimizi alıp götürüp aşılarını yapıyorlar, ardından getirip aynı yere bırakıyorlar. Bu kadar iyi niyetli çalışmaya rağmen bazı olaylarda yaşamıyor değiliz. Geçenlerde burada bir sokak kedisine japon yapıştırıcısı dökülmüş. Yani bu dünya sadece insanlara ait değil çiçeği ile böceği ile hepimizin dünyası. Elimizden geldiği kadar sokak hayvanlarına bakmaya, onları tedavi etmeye çalışıyoruz. Muhtarlıkta gördüğünüz kediler sokak kedisi. Çoğunun bir sağlık sorunu var, kimisi böbrek kimisi de özürlü. Bunları tedavi ettirmeye çalışıyorum. İyi mama ile beslemek zorundayım çünkü diğer türlü böbrekleri taş yapıyor ve ölüyorlar.

Mavişehir Muhtarlığı, çağdaş yönetimiyle İzmir’e örnek olmaya devam ediyor” için 2 yorum

  1. Ya muhtar emmi biraz at civcivlerde yesin.lakin akranlarina hiçte yardimin mualesef dokunmadi.istesekte çok zor olur.

Bir Cevap Yazın