Maldiv Adaları ve 2012 plaj modası

Zeynep Acar

Sayın okurlarım geçen hafta eşimle Maldiv Adaları’ndaydık. İzmir soğuk kış günlerini yaşarken yaz sıcağına gitmek keyifliydi. Gitmeden önce 2012 plaj modasını inceledim, sizinle de paylaşmak isterim.
Bu yaz plajlar rengarenk olacak. Beach wear tasarımcıları bikinilerde, mayolarda, gözlüklerde ve terliklerde her rengin en canlı tonlarını kullanmışlar… Her seyahatimde olduğu gibi Maldiv Adaları’nda gözlemlerim oldu… Son yıllarda dünyada yeni bir düğün trendi oluşmuş. Nişanlı çiftler düğünlerini, Maldiv Adaları gibi, dünyanın doğa harikası cennetlerinde yapmak istiyorlar. Böyle harika bir destinasyonda müthiş manzaralar içinde bir düğün gerçekleştirdikten sonra, uzak tropikal ve tenha bir adada tatil imkanı da doğuyor.
Biz Maldivler’e gitmeye karar verince, 1200 ada parçasından oluştuğunu ve 100 yıl sonra sular altında kalacağını ögrendim. Şaşırdım, ada sular altında kalınca yüzde yüzü Müslüman olan halkı Avustralya’ya taşınacakmış, bu duruma alışmış görünüyorlar…Başkent, Male adasını keşfettikten sonra bulunduğumuz, Hulhule adasına geçtik. Hulhule Island resortta tanıştığım Japon meslektaşım Meiko Miyazaki, kumsalda düğün organizasyonu yapıyor ve otelde küçük bir salonu var. Düğünler için organizasyonlar düzenliyor. Biraz bahsetti, gelin ve damadın ömürlük aşklarına şahit olarak elele diktikleri hindistan cevizi ağacı ile başlayan dügün töreni bodu beru dansı ile devam ediyor. Meiko, gelinlik koleksiyonundan gelinlik ve damatlık kiralıyor. Böylece evlenecek çift yanlarında kocaman paketler taşımadan rahatça seyahatlerini yapabiliyorlar .
Bu yıl İzmir’deki üniversitelerin moda tasarım bölümlerinde seminerler vermiştim. Mezuniyeti yaklaşan öğrencilerimizde iş telaşının da olduğunu gördüm, onlara seslenmek istiyorum. Ülkemiz cennet gibi, Ayvalık’tan başlayarak Antalya’ya kadar uzanan sahillerimizde Çeşme’nin, Bodrum’un, Marmaris’in harika koylarında ki muhteşem otellerde düğünler planlayın, organizasyonlar yapın. Dünyadaki tüm çiftlere seslenin, onlara romantik gelinlikler, damatlıklar hazırlayın. Bir yandan ülkemizi tanıtırken, turizm başta bütün sektörlere katkınız olsun. Unutmayalım ülkemizin avantajıda çok, hem Avrupa’ya yakınız hem de düğünün ortasında aniden başlayan tropikal yağmurlarımız yok…
Haydi, gençler iş başına…

Bir Cevap Yazın