Anjiyografi hakkında bilinmeyenler

Medical Park İzmir Hastanesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, gelişen teknolojiye paralel olarak kolaylaşan koroner anjiyografinin hastayı rahatlattığını söylüyor. Soru ve cevaplarla adım adım koroner anjiyografiyi anlatan Ercan, kalp damarlarının görüntülenmesi anlamına gelen koroner anjiyografinin, tedavi şeklinin belirlenmesi açısından önerilen bir operasyon olduğunu belirtiyor.

By-pass, artık daha küçük kesilerle ya da atan bir kalpte uygulanabiliyor

Koroner anjiyografi nedir?
Koroner anjiyografi, kalp damarlarının görüntülenmesi işlemi olup, tedavi edici bir özelliği yoktur. Kalp damarlarının, kalbi besleyen damarların neresinde nasıl bir darlık olduğunu ve bunların nasıl tedavi edilmesi gerektiğini anlamak için hastalarımıza koroner anjiyografi önermekteyiz.

Koroner anjiyografi nasıl yapılır? Anjiyografik işlemleri sıralayabilir misiniz?
Koroner anjiyografi lokal anastezi ile yapılmaktadır ve ortalama 15 dk ile 30 dk arasında sürmektedir. Hastanın anjiyografi yapılmadan önce aç olması gerekmektedir. Hastaya lokal anestezi yapılarak kol, bilek ya da kasıktan ince bir tel ile atar damar içerisinde ilerlenilerek, ince plastik bir tüp yardımıyla damarlara ulaşılır ve bu plastik tüpün içine, içinde iyot bulunan ve x ışını geçirmeyen bir sıvı enjekte edilir. Bu esnada röntgen filmleri alınır ve damarın filmi ortaya çıkar. Damar sertliği adını verdiğimiz bir daralma varsa ve bu daralma ciddiyse bu darlığın derecesi yüzde olarak belirlenir ve damarın içindeki yerleşimi tespit edilir.

Koroner anjiyografinin riski var mıdır?
Hasta bu işlemler sırasında bir sorun yaşamamaktadır. Ancak her işlemde olduğu gibi anjiyografide de bazı riskler söz konusudur; bu riskler hastadan hastaya değişmekte olup, yaşanma olasılığı düşüktür.
Koroner anjiyografinin sonuçları ve ilave işlemler hakkında bilgi verir misiniz?Anjiyografinin üç sonucu bulunmaktadır. En basit durumda sadece ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişikliği önerilir. İlaç tedavisi yeterli değilse, bir sonraki ek aşama olarak balon stent uygulaması önerilmektedir. Balon/ stentin ilaç tedavisinden farkı, darlığı anında tedavi edici olmasıdır. Balon/ stentin tedavide yetmeyeceği bir vaka söz konusuysa by-pass yolu ile vücudun atar ya da toplardamarların darlık sonrası dikilme işlemi uygulanabilir. By-pass, tıbbi yöndeki gelişmelerle birlikte daha küçük kesilerle, hatta atan kalpte bile uygulanmaktadır.

Hastane olarak koroner anjiyografide ne gibi uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz?
Teknolojinin tıbbi alanda da gelişmesi sonucu cihazlar küçüldü, daha ince çaplı, hastaya daha az zarar verir hale geldi. Dolayısıyla hastalarımız artık daha konforlu operasyonlar geçirmektedir. Bu sayede daha küçük atar damarlardan da bu işlemleri yapabiliyoruz ve hasta eskiden yapılan işlemlere oranla daha hızlı bir şekilde, işlemden yaklaşık 2-4 saat sonra hareket edebilir hale geliyor. Koroner anjiyografi uygulanan hastalarımızı, tıbbi açıdan bir engel yoksa aynı gün evine taburcu edebiliyoruz.

Bir Cevap Yazın