Bu gençlik kampı, ekonomik ve sosyal ayrımcılık yapmıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Özdere’de kuracağı tesislerde, ekonomik ve sosyal yönden kısıtlı gençlere birer haftalık yaz tatili olanağı sağlayacak. Aynı anda 96 gencin kalabileceği kamp, kış aylarında da çeşitli branşlardaki spor kamplarına evsahipliği yapacak. Özdere Gençlik Kampı’nda engelli gençler için 24 özel oda bulunacak.

Yeterli olanaklara sahip olmayan gençlerin tatil yapmalarını sağlamak üzere Aliağa Yeni Şakran’da yaz sezonu boyunca kamp düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yoğun talepler sonucunda “kalıcı bir kamp” oluşturmak için harekete geçti. Genç kuşağın sosyal yaşamına katkı koymayı öncelikli görevlerden biri sayan Büyükşehir Belediyesi, sporu da teşvik etmek amacıyla oluşturduğu alt yapıya yatırımlarına şimdi ‘Gençlik Kampı’nı da ekliyor.
Özdere Çok Amaçlı Salonu’nun bulunduğu 42 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Gençlik Kampı’nda, 13-15 yaş arası gençler yaz ayları boyunca birer haftalık kamp yapma olanağına sahip olurken, kış döneminde ise çeşitli branşlarda spor kampları düzenlenecek. Toplam 96 sporcu için tasarlanan kampta engelli sporcular da unutulmadı. Odalar, 36 kız ve 36 erkek sporcunun yanısıra 12 engelli kız ve 12 engelli erkek sporcu için özel olarak hazırlanacak. Kampa katılan gençler, futbol sahası, basket sahası, plaj voleybol sahası, tenis sahası, koşu pisti ve kısa kulvar yüzme havuzunki çeşitli aktivitelerle sürekli sporun içinde olacak. Büyükşehir Belediyesi Gençlik Kampı’nda amfi, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanı, spor aletleri alanı, açık ve kapalı duşlar, depo, market ve kafeterya alanı da oluşturulacak. Yaz kampları süresince gençlerin hafta boyu çalıştığı faaliyetler hafta sonları amfide sergilenecek. Amfi, hafta içi akşamlarında toplanma ve eğlenme alanı olarak da kullanılacak. Kamp alanında ayrıca idari mekanlar, antrenör odaları, yardımcı personel odaları, çamaşırhane ve temizlik mekanları, sağlık birimi ile 150 kişilik bir yemekhane yer alacak. Kamp alanı kontrollü giriş-çıkış ve sınır duvarları ile korunaklı bir bölge olacak.
Gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve sorumluluk duygularını pekiştirmek amacıyla düzenlenecek kamptan, ailesi ile birlikte tatil yapma olanağı bulunmayan, ekonomik ve sosyal yönden kısıtlı olan gençler yararlanacak.
Uygulama projelerinin tamamlanmasının ardından Gençlik Kampı için hemen yapım ihalesine çıkmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, gençlerin ağırlanacağı binaları betonarme değil prefabrik yapılarla oluşturacak.

Bir Cevap Yazın