Karşıyaka büyük proje ile yenileniyor

Karşıyaka Belediyesi, zemin problemleri ve deprem riski en fazla bulunan 6 mahalle ile çarşıyı ilgilendiren kent yenileme projesini tamamladı. Öte yandan Bostanlı’da bulunan yatık binalar için de yerinde dönüşüm sistemi geliştirildi.
Karşıyaka Belediyesi Şubat ayı olağan ikinci meclis toplantısında ilçenin en önemli sorunlarından biri olan kentsel dönüşüm ile ilgili yeni projeler masaya yatırıldı. Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Türksoy’un meclis üyeleri ve katılanlara anlattığı yeni kent dönüşüm projesinde 6 mahalle yer aldı. Önümüzdeki günlerde belediye meclisine onay için getirilecek daha sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilecek kent dönüşüm projesi üç bölüme ayrıldı. Birinci etapta Alaybey, Tersane ve Tuna Mahalleleri yer alırken, ikinci etapta ise Karşıyaka Çarşısı ile Donanmacı Mahallesi’nin bir bölümü yer aldı. Projenin üçüncü etabında ise Bahriye Üçok ile Bahariye Mahallelerini kapsadı
Alaybey Kent Yenileme Projesi ile Karşıyaka’nın en büyük sorunlarından olan zemin sorunu ve eskileşme ortadan kalkacak. Hazırlanan proje 93 hektarlık bir alanı kapsıyor. Belediyenin hazırladığı planlarda birinci etaptaki çalışmalarda sahildeki evlerin tamamı rezidans olarak belirlendi. Buradaki çalışmada ayrıca denizden gelen imbat ve havanın iç kesimlere kadar uzanmasını sağlanacak ayrık binalar şeklinde uygulanacak. Sosyal donatı alanları ve ticaret alanlarında artış hesaplanırken Alaybey Tersane’nin de kaldırılması planlanıyor. Aynı bölgede yer altı otoparkları planlanırken kültür merkezleri, yeşil alanlar, turizm ve sosyal donatı alanları da artacak.

KARŞIYAKA ÇARŞISI YENİLENİYOR
Karşıyaka Çarşısı’nı içine alan ikinci etap çalışmalarında ise ana hedef projenin geleceğe dönük olması. Çarşının mevcut sıkışıklığının giderilmesini hedefleyen çalışma sonunda Çarşı’da küçük meydanlar oluşturulacak. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa Cami önünde ise eski cami geleneklerine uygun bir meydan yapılması planlanıyor. Burada yine yeni planlarda oturma grupları ve su oyun alanları yer alacak. Caminin bulunduğu yerdeki balıkçılar ve kötü görüntüler de kaldırılarak yeni düzenleme yapılacak. Üçüncü etap çalışmasında ise Bahariye ve Bahriye Üçok mahallelerinde özellikle meydan genişlemesi yapılacak. Latife Hanım Köşkü’nün önünden başlayan yoldaki trafik ise yapılan çalışmalar sonrası genişletilerek rahatlayacak.

BOSTANLI’DA YATIK BİNA SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Projenin kapsadığı yenileme yapılacak bölgeler arasında bulunan Bostanlı’daki yatık binalar yıkılarak yerinde dönüşüm yapılacak. Toplam 10 apartman, 123 konut ve 22 işyerini alanı kapsayan proje maliyet olarak kendi kendini karşılayacak. Konut ve ticaret alanları arttırılırken müteahhitler de para kazanacak. Altı işyeri, üstü konut olan modern binalar aynı zamanda tehlikeli halde duran binaları ortadan kaldırmış olacak.

Bir Cevap Yazın