250 yazar, kent tarihinin en kapsamlı çalışmasını yapıyor, İzmir’in Ansiklopedisi yazılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 250’den fazla yazarla birlikte hazırlamaya başladığı İzmir Kent Ansiklopedisi’nin her bir cildi ortalama 600 sayfadan oluşacak.
İzmir’in 8500 yıllık tarihsel ve kültürel birikimini bir araya getirerek çağdaş bir kentlilik bilinci oluşturma konusunda çok önemli işlevler görecek olan İzmir Kent Ansiklopedisi, kentin sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel zenginliğini ortaya çıkaracak. İzmir için yapılan en kapsamlı çalışma olacak ansiklopedide, sanattan spora, sağlıktan kent mimarisine, kültürden ekonomiye, cadde ve meydanlardan tarihi yapılara kadar her türlü bilgi yer alacak.

Usta isimler bir araya geldi
“İzmir Kent Ansiklopedisi” çalışmasında yer alan akademisyen ve yazarlar, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Murat Özel ve APİKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir ile bir araya gelerek projedeki son detayları gözden geçirdi. Murat Özel, hazırlık aşamasındaki ansiklopedinin İzmir açısından önemine değinerek gelecek kuşaklara büyük bir miras bırakmak için çalıştıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir ise konuşmasında, 11 cilt olarak basılacak ansiklopedinin 250’den fazla yazardan destek aldığını ve her kesimden uzmanın projede yer alacağını ifade etti. “Herkesin bilgi dağarcığında ne varsa ortaya kayacağız ve 11 ciltlik ansiklopediyi birlikte çıkaracağız” diye konuşan Yrd. Doç. Dr. Gökdemir, ciltlerin her birinin 500 – 700 sayfa arasında değişeceğini söyledi. Ansiklopedi içinde yer alacak görsellere her cilt için 120 sayfa ayrıldığını belirten APİKAM Müdürü, Müze içinde ayrı bir proje ofisinin kurulacağını ve ansiklopediyle ilgili çalışmaları bu ofisin yürüteceğini ifade etti.

İzmir için ilk
İzmir’de bir ilk olma özelliğini taşıyan İzmir Kent Ansiklopedisi için son teslim tarihi 15 Eylül 2012 olarak belirlendi. Ansiklopedi çalışmasında yer alan yazarlara Büyükşehir Belediyesi tarafından ayrı bir telif ücreti ödenecek.

Kent Ansiklopedisi’nin tematik cilt koordinasyonunu şu isimler sağlayacak:

Tarih: Doç. Dr. Kemal Arı, Okutman Fevzi Çakmak

Arkeoloji: Prof Dr. Ersin Doğer, Yrd. Doç. Dr. Lale Doğer

Biyografi: Yrd. Doç. Dr. Melih Tınal, Öğr. Gör. Bahar Arslan

Mimarlık: Yrd. Doç. Dr. Emel Kayın, Feyzal Avcı Özbakan

Kültür-Sanat: Yrd. Doç. Efdal Sevinçli, Prof. Dr. Semih Çelenk

Spor: Okan Yüksel, Sancar Maruflu

Coğrafya: Yrd. Doç. Dr. Nevzat Gümüş, Yrd. Doç. Dr. İsmail Buldan

İdari ve Mahalli Yer Adları: Yaşar Ürük, İlhan Pınar

Siyasal ve Sosyal Birikim: Yrd. Doç. Drç. Engin Önen, Yrd. Doç. Dr. Bekir Balkız

Tarım: Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Doç. Dr. Fatih Başaran

Ekonomi: Prof. Dr. Hüsnü Erkan, Doç. Dr. Dilek Seymen

Bir Cevap Yazın