Bornova- Evka 3 metro hattında test seferleri başladı

Bornova Hastane-Evka 3 metro hattında 2 bin 250 metrelik tünel ile iki istasyonu tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, test sürüşlerine başladı. 20.00 ile 06.00 saatleri arasında gerçekleşen testlerde tren setleriyle rayların uyumu, enerji alımıyla ilgili sorun olup olmadığı, ses seviyesinin ölçülmesi, makas geçiş emniyeti, aracın elektronik aksamının kontrolü, sinyalizasyon ve haberleşme gibi bir çok teknik detay inceleniyor.

Bornova-Evka 3 metro hattında mutlu sona az kaldı. Aç-kapa olarak toplam 2 bin 250 metrelik tünel ile iki istasyonu tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Metrosu’nun Bornova yönündeki iki durakları olan Ege Üniversitesi ve Evka 3’ün hem tren hatları, hem de yapı olarak imalat çalışmalarını bitirdi. Yolculu işletim öncesi en önemli çalışma olan test seferlerini başlatan İzmir Metro A.Ş de, üçüncü ray enerjisini kullanarak yeni metro hattına test amaçlı tren sokmaya başladı. Tüm teknik ekip, yeni hattı işletime hazır hale getirmek ve bir an önce yolculu işletime açabilmek amacıyla gece-gündüz çalışıyor.

Test seferleri kapsamında akşam saat 20.00 ile sabah 06.00 arasında gerçekleşen sürüşlerde, tren setleri 2,2 kilometre uzunluğundaki yeni hatta gidip gelerek, istasyonlarda duruş ve kalkış yaparak seyir emniyeti kontrolleri yapıyor. Söz konusu testlerde yapılan ölçüm ve kontroller; tren setleriyle rayların uyumu, üçüncü raydan enerji alımıyla ilgili sorun olup olmadığı, seyir halindeyken çıkan sesin seviyesinin ölçülmesi, makas geçiş emniyeti, aracın elektronik aksamının kontrolü, sinyalizasyon ve haberleşme gibi birçok teknik çalışmayı içeriyor.

Bir Cevap Yazın