Uğur Mumcu Çiğli’de anıldı

Araştırmacı gazeteci – yazar Uğur Mumcu katledilişinin 19. Yılında Çiğli Uğur Mumcu Mahallesi’nde bulunan Uğur Mumcu Parkı’nda anıldı. Yağan yoğun yağmura rağmen vatandaşlar törene yoğun ilgi gösterdi.
Düzenlenen bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te aramızdan ayrılan Uğur Mumcu anısına konuşma yapan Başkan Metin Solak, Mumcu’nun sadece bedenen olmadığını, ancak fikir ve düşüncelerinin yaşayacağını söyledi. Mumcu’nun düşüncelerini savunmaya devam edeceklerini belirten Başkan Solak şöyle konuştu: “Bu ülkenin en sağlam kalemlerinden, cumhuriyetin en yılmaz savunucularından Uğur Mumcu’yu hain bir saldırı sonucu kaybettik. İnsanca yaşamı savunan bir fikir adamıydı. Bu hain saldırıyla onun sadece nefes almasına engel oldular. Onun düşünceleri yaşıyor ve bizler de onun düşüncelerini sonuna kadar savunacağız. Diyoruz ki vurulduk ey halkım unutma bizi. Bizler seni unutmadık, unutmayacağız.”
Başkan Solak’ın konuşmasının ardından Çiğli Belediyesi Tiyatro kursiyerlerinin şiir sunumu yapıldı. Kursiyerler “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” şiirini okular ve “Uğurlar Olsun” türküsünü seslendirdiler. Törenin ardından Uğur Mumcu’nun büstüne kırmızı karanfiller atıldı.

Bir Cevap Yazın