Çölyak hastaları için “Buğday Ülkesinde Buğdaysız Yaşamak” adlı el kitabı basıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘çölyak’ hastalığı ile mücadelede yeni bir adım daha attı. Kent Ekmek Fabrikası’nda 2010 yılından bu yana glutensiz ekmek üreten Büyükşehir Belediyesi, hastalığın toplumda bilinirliğini arttırmak amacıyla ‘Buğday Ülkesinde Buğdaysız Yaşamak’ adlı bir el kitabı hazırladı.

Ege Çölyakla Yaşam Derneği işbirliğiyle hazırlanan kitap, hastalığın tanımı, nedenleri, belirtileri, tedavi yöntemlerinin yanısıra, çölyaklılarda günlük yaşam ve glutensiz yaşamda eğitim gibi konulara değiniyor. ‘Eğer bir gün size, gevrek, makarna, boyoz, kumru, börek, ekmek yiyemeyeceğinizi söyleselerdi…’ sloganıyla yayımlanan el kitabında ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çölyakla ilgili yaptığı çalışmalara da yer veriliyor.

Öznesi insan olan sosyal projeleri hayata geçirmeyi öncelikli görev bildiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çölyak hastaları için özel gultensiz ekmek üretilmesinin de bu anlayışın bir yansıması olduğunu ifade etti.

3 bin adet basılan ‘Buğday Ülkesinde Buğdaysız Yaşamak’ başlıklı el kitabı, ilk olarak Ege Çölyakla Yaşam Derneği’nin 10.kuruluş yıldönümü etkinlikleri sırasında dağıtıldı. Kitap, önümüzdeki günlerde Kent Ekmek satış büfelerinden de temin edilebilecek. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin kentte yaşayan çölyak ve fenilketonüri hastalarına destek olmak amacıyla hazırladığı düşük proteinli ve glutensiz gıda paketi dağıtımlarında da hastalara ulaştırılacak.

Bir Cevap Yazın