MSC MAGNIFICA GEMİSİ İLE ADRİYATİK GEZİSİ – 2

Geçen ay ballandıra ballandıra anlattığım Apex Tour’la gittiğim MSC gemisinin ilk durağı olan Dubrovnik’i anlatacağım bu ay sizlere…
Gemimiz sabahın ilk ışıkları ile Dubrovnik’e girerken, odamda ilk bulduğum spor kıyafetleri büyük bir hızla giyip, güverteye koştum hemen. Çünkü daha önceden edindiğim bilgiye göre, Avrupa tarihindeki çok yazar ve şairin inzivaya çekildiği yerdi Dubrovnik. Kaçırmamalıydım. Gördüğüm manzarada da adeta büyülenmiştim.
Koskoca Adriyatik Denizi’nin kıyısında yüksek surlarla çevrili ve çok iyi korunmuş bir Ortaçağ kentiydi. Bu kale şehrin kalbi olmuş,yani her şey kalenin içinde.Stari Grad (eski şehir) diyorlar oraya. Dubrovnik’i ben bir istridyeye benzettim. Tüm şehri kuşatan kale duvarları istridyenin kabuğu, kale duvarlarının içi Stari Grad (eski şehir) incinin ta kendisi. Kale duvarlarının her noktası denize değdiği için, Dubrovnik tam bir istridyeydi. Vizesiz olan bu Hırvatistan şehrini mutlaka görmeniz gerekli bence. Tarihi dokusu çok güzel.
Gerçi biz akşam gemimize dönecek bile olsak, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri ile dolu bir şehir. Ev pansiyonculuğu son derece yaygın ve gelişmiş. Tüm binalarda “sobe” yazıyor, bu da kiralık oda demek. Limandan eski şehre taşıyan otobüsümüzden indiğimde etrafımızı kuşatan 5-6 tombik teyze “sobe”nidalarıyla bağırınca, saklambaç oynuyoruz sandım. Meğersem kalacak yer olduğunu anlatmaya çalışıyorlarmış. Yani hiç plan yapmadan Dubrovnik’e gitseniz, endişelenmeye gerek yok. Nasılsa tombik teyzeler sizi bulur.

Güliz Eğrihancı

Bir Cevap Yazın