Yeni başlangıçların habercisidir Ocak ayı…

Düşündüm, Ocak ayı adını nereden almış ? Bu isim nereden geliyordur diye… Ve birazcık araştırdım, buldum… Tabii ki bunu sizlerle de paylaşayım dedim. Benim gibi belki merak edenler vardır…
Bu ay ateşin turuncu renginden esinlenerek, sizlere balkabaklı tarifler vereceğim.
Daima meyvenin ve sebzenin doğru mevsiminde yenmesi gerektiğine inanıyorum. O sebze eğer o ayda yaratıldıysa, mutlaka bunun bir sebebi vardır. Geçenlerde sevgili yeğenimle “kış sebze-meyve” lerini konuşurken fark ettik ki, her mevsim, her meyveyi sebzeyi bulabilmekten ötürü doğru bildiklerimizi şaşırır hale gelmişiz. Bu vesile ile yeri gelmişken kış sebze ve meyvelerinin de neler olduğunu tekrarlayalım isterseniz.
Sebzeler: Bakla, Pırasa, Ispanak, Kereviz, Havuç, Brokoli, Karnabahar, Lahana, Pazı
Meyveler: Muz, Elma, Armut, Narenciye, Nar, Ayva, Balkabağı, Kestane

Balkabağı çorbası
Malzemeler:
500 gr balkabağı
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı krema
Muskat
Sıvıyağ
Su

Yapılışı: Kabağı küp şeklinde doğradığınız kabakları tencereye alın. Üzerini kaplayana kadar su doldurup kabakları pişirin. Başka bir tencerede sıvıyağ ve 2 çorba kaşığı unu karıştırın ve üzerine ilk önce soğuk su ilave edip kıvamı açın. Daha sonra pişen kabakları bu karışıma ilave edin. Blender dan geçirerek püre kıvamına gelmesini sağlayın.
Bunun üzerine sıcak su ilave edip istediğiniz kıvama getirin. Sonrasında 1/3 su bardağı kremayı çorbayı ilave edin ve karıştırın. Çorbayı servis tabağınıza alarak üzerine muskat rendesi ve kalan kremayla süsleyerek servis edin.

Semen Öner

Bir Cevap Yazın