Bergama UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday oldu

Bergama Belediyesi, Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giriş süreci ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmak üzere Belediye Meclis ve Toplantı Salonu’nda halka açık bir ‘’Eşgüdüm’’ toplantısı düzenledi. Toplantıda dünya mirası olma yolundaki çalışmalara temel teşkil edecek ‘’Yönetim Planı’’ hazırlanmasıyla ilgili bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.
Toplantıya Bergama’daki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları, yerel basın mensupları ve Bergamalı vatandaşlar katıldı. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan ve yönetim alan sınırları belirlenen Bergama’nın dünya mirasına adaylık süreci gerçekleştirilen bir sunumla izleyenlere aktarıldı. Kentin sahip olduğu kültürel ve tarihi değerlerin dünya mirası listesinde yer alıp insanlığın ortak mirası sayılabilmesi için Bergama Belediyesi’nin bir yıllık süreçte yürüteceği çalışmaların ana hatları anlatıldı. Bergama’nın UNESCO’nun Dünya Mirası adayı olduğunu belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, bu yöndeki çalışmaların yoğun bir şekilde yürütüldüğünün altını çizdi.
2013 yılının Ocak ayında adaylık dosyasının UNESCO’ya iletilmesi için çalışmaların hızla sürdürüldüğünü belirten Gönenç, sivil toplum kuruluşlarının ve yerel halkın da katılımının sağlanacağı eşgüdüm toplantılarının periyodik hale getirileceğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın