Karşıyaka Belediyesi Opera Ve Tiyatro Sahnesi, Ocak 2012 programı

Eylül ayından bu yana yaptığı etkinliklerle toplam 517 kişilik salonunda ortalama 480 izleyiciye ulaşan Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin Ocak 2012 programı yine yeniliklerle dopdolu. Özellikle genç sanatçılara yer veren, ülkemizin çeşitli kentlerinden gelen sanatçı ve toplulukları ağırlayan Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi bazı etkinliklerinde ek sandalye koyarak gerçekleştirmişti.
9 Ocak 2012 Pazartesi günü saat 20.00’de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin solistlerinden üç soprano Çiğdem Önol, Esin Talınlı ve Funda Ateşoğlu; Verdi, Puccini, Strauss, Webber, Bernstein, Bizet, Kalman, Donizetti, Lehar gibi ünlü bestecilerin opera, operet ve müzikallerinden seçilmiş parçaları seslendirecekler. Üçlü ve solo olarak sahne alacak üç sopranoya, Devlet Opera ve Balesi Başkorrepetitörü İzmirli piyanist Fügen Yiğitgil eşlik edecek.

Geçtiğimiz yıl İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından Dünya Prömiyeri yapılan, müziklerini Selman Ada’nın yazdığı ve librettosunu Şadi Erdoğan’ın hazırladığı “Keloğlan’ın Sırrı” adlı çocuk müzikali, 13 Ocak 2012’de aynı gün iki temsil olmak üzere ve 16 Ocak 2012 tek temsil olarak Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde sergilenecek. Bilinen Keloğlan karakteri üzerine değişik bir masalın anlatıldığı Evin Atik rejisiyle sahnelenecek olan müzikalin, yarının izleyicileri çocuklar tarafından büyük bir ilgi görmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz sezon İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkiye Prömiyeri yapılan ve Elhamra temsilleriyle büyük beğeni toplayan Gluck’un “Iphigeneia Tauris’te” adlı barok operası, 21 ve 24 Ocak’ta Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde bu kez Karşıyakalı sanatseverlerin karşısında olacak. Barok uzmanı konuk şef Wolfgang Riedelbauch’un yöneteceği operayı Mehmet Ergüven sahneliyor. Dekorlarını Cumhur Ata Türk’ün tasarladığı yapıtta kostümleri Sevtaç Demirer hazırladı. Koroyu ise Hans Joachim Galllus çalıştırdı. Tauris, yani bugünkü Kırım yarımadasında İphigeneia, Tauris’li Artemis tapınağında rahibedir. Yıllardan beri yaptığı, tapınakta bir çeşit kurban kesmektir: Gemileri batıp Kırım’a çıkan yabancıları hep İphigeneia kurban eder Artemis’e. Günün birinde tapınağa iki yabancı gelir, bunlar İphigeneia’nın kardeşi Orestes ile arkadaşı Pylades’tir, amaçları Tauris’teki Artemis heykelini alıp Yunanistan’a getirmektir, bu görevi onlara Delphoi’deki Apollon kâhini vermiştir. İphigeneia yabancıları tanır ve onları kurban etmek şöyle dursun, onlarla birlik olur, heykeli alarak Yunanistan’a kaçarlar. Orestes kız kardeşini arkadaşı Pylades’e verir. İphigeneia, kız kardeşi Elektra’nın tam karşıtı sesiz, yumuşak, saf ve sevimli bir genç kız tipidir…

Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi 27 Ocak 2012 Cuma günü “Voice di Smyrna” (Smyrna’nın Sesi) adlı topluluğu konuk edecek. İzmirli sanatçılardan soprano Derya Kırcalı
Gürlük, tenor Fahri Önoğlu, yine solist olarak Eda Başaloğlu ve Erhan Parlat; ney, keman, tanbur, piyano, kemençe ve vurma çalgılar eşliğinde, çok seslendirilmiş napolitenler, türküler, ilahiler seslendirecekler. Solistlere dansçılar ve semazenler de eşlik edecek.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, 30 Ocak 2012 Pazartesi günü “Carmen Carmen’dir” adlı müzikli oyun ile sahne alacak. Georges Bizet’nin ünlü “Carmen” operasının müziklerinden yapılan düzenlemeyle sahnelenecek olan “Carmen Carmen’dir”in metni Özlem Belkıs’a ait. Haldun Özörten’in sahnelediği, Ahmet Kahyaoğlu’nun müzik düzenlemesini yaptığı oyunda dekor ve kostümleri Hale Gökalp Sezer, koreografiyi ise Şebnem Şenel hazırladı. “Carmen Carmen’dir”, opera ve bale sanatını gençlere sevdirmek amacıyla hazırlanmış bir müzikli oyundur.

Etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgi, Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nden de temin edilebilir.
Bilgi için Tel: (232) 330 64 04

Bir Cevap Yazın