Büyükşehir’den 6 yeni kitap daha

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 93. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde yayınlamak üzere 6 yeni kitap daha hazırlıyor. Bu son kitaplarla “Kentin Belleğine Yolculuk” serisi altında yayınlanan eser sayısı 79’a ulaşacak. Prof.Dr. Sabri Sürgevil tarafından kaleme alınan ‘Basmane Garı ve Çevresi’ adlı kitap, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte bulunan ünik (eşi olmayan) binaların tarihlerinin yazılması projesi kapsamında hazırlandı. Kitapta, Basmane Garı’nın inşa süreci ve Gar çevresinde oluşan sosyal ve ekonomik yaşam dönemin arşiv belgeleri kullanılarak ele alındı.
İzmir üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Prof.Dr. Rauf Beyru’nun ‘19.Yüzyıl’da İzmir’de Sosyal Yaşam ve Doğal Afetler’ başlıklı kitabı ise İzmir’in o dönemde yaşadığı doğal afetler ekseninde sosyal yaşamdan kesitler sunuyor. 19. yüzyıl boyunca yangınlar, depremler, sel felaketleri, çekirge salgınları ile boğuşan İzmir’de bu felaketlere karşı alınan önlemler hem Türk hem de yabancı arşiv belgelerinden oluşan zengin kaynaklarla okuyucuyla buluşturuluyor. ‘İzmir’in Geleneksel Su Yolları’ başlıklı kitap, araştırmacı yazar İlhan Pınar tarafından yazıldı. Önceki yıllarda İzmir’e gelen seyyahların gözlemlerini değişik kitaplarla okuyuculara aktaran İlhan Pınar, bu kez de bir Weber adlı Alman seyyahın gözlemlerine dayanarak İzmir’in geleneksel su yollarının izini sürüyor. Doç.Dr. Özlem Nemutlu’nun yazdığı ‘2. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e İzmir’de Tiyatro’ adlı kitap ise İzmir’in sanat yaşamının en önemli kilometre taşlarından biri olan tiyatro konusunda ayrıntılı bir çalışma. Kitapta, 2. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e kadar İzmir’de tiyatro sanatının gelişimi, dönemin arşiv belgelerinin yanısıra İzmir basın kaynakları da taranarak gözler önüne seriliyor.
Prof.Dr. Bilge Umar’ın daha önceden aynı adla yayınlanan kitabı ‘İzmir’de Yunanlıların Son Günleri’, bu kez Kent Kitaplığı tarafından genişletilmiş ikinci baskı olarak yeniden kitapseverlerle buluşuyor. Kentin işgal dönemindeki tüm ayrıntıları kitapta arşiv belgelerine dayanılarak ele alınıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Oktay Gökdemir’in kaleme aldığı kitabın adı ise ‘Hasan Tahsin ve Hukuk-u Beşer’. Gökdemir, Hasan Tahsin’in mütareke İzmir’inde yayınlamış olduğu ve başyazarlığın yaptığı gazeteyi okuyucularıyla yeni harflere çevrilmiş olarak ilk kez buluşturacak. Hasan Tahsin’i yakından tanımak isteyenlere çok önemli bulgular sunan kitap, Kent Arşivi ve Müzesi’nin İzmir’e Doğru Gazetesi’nden sonra okuyucularla buluşturduğu ikinci gazete çevirisi olma özelliğini taşıyor.

Bir Cevap Yazın