Yaşar Aksoy sevgisi salona sığmadı

İzmir’in duayen gazetecilerinden ve dergimiz yazarı Yaşar Aksoy’u mesleğinin 40. yılında dostları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Konak Belediyesi, Ustaya Saygı etkinliği kapsamında yapılan etkinlikte tüm İzmir basın camiası hazır bulundu.
Gazete yazarlığının 40.yıl anısına Yaşar Aksoy ‘Ustaya Saygı’ etkinliği ve Hayatım Kitap imza günü Prof.Dr.Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. İzmir sevdalısı, kent kültürü uzmanı gazeteci-yazar Yaşar Aksoy’u kızı, torunları, dostları, arkadaşları, meslektaşları ve sevenleri yalnız bırakmadı. Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, yazar Muzaffer İzgü, Demokrat İzmir eski yazı işleri müdürü İskender Dinsel, Gözlem Gazetesi imtiyaz sahibi Çetin Gürel, Hürriyet Ege Yazı İşleri Müdürü Nejat Bekmen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Sabah Gazetesi İzmir Temsilcisi Ünal Ersözlü, Cumhuriyet Gazetesi İzmir Temsilcisi Serdar Kızık, şair Ümit Yaşar Işıkhan, Cem Seyhun Ünbay, Tuğrul Keskin, Mutlucan Güvendir, heykeltıraş Süreyya Kafesçioğlu, gazeteci Tufan Aksoy, turizmci Erdoğan Tözge, ünlü İzmirli modacı Zühal Yorgancıoğlu, Halikarnas Balıkçısının kızı İsmet Noonan, Prof.Şadan Gökovalı, şair ve emekli savcı Berin Taşan eski İzmir milletvekilleri Mustafa Öztin ve Ali Rıza Bodur salonda hazır bulundular.

Fuayede dinlediler
Geleneksel Ustaya Saygı etkinliği sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin, şairlerin, yazarların ve hemen her kesimden yüzlerce insanın katılımıyla gerçekleşti. Etkinlik, yoğun kalabalık nedeniyle salon dışına kadar taştı. Dostları Aksoy’u gecede yalnız bırakmadı. Salonda yer bulamayanlar Yaşar Aksoy’un yaşamından kesitlerin sunulduğu belgeseli ve etkinlik programını fuayeden dinlediler. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Yaşar Aksoy’a günün anısına plaket ve çiçek verdi

İzgü: İzmir demek Yaşar Aksoy demektir
Yazar Muzaffer İzgü de  40 yıl önce Demokrat İzmir Gazetesi’nde çalışmaya başladıklarını hatırlattı. Attila İlhan’ın gazetenin  genel yayın yönetmenliğini yaptığına değinen İzgü, “O yıllarda çok güzel anılarımız oldu. Haberlerini asla sıradan bir muhabir gibi yazmazdı. Hep öykü tadında yazardı. İzmir’e yapmadığı katkı kalmadı. İzmir demek Yaşar Aksoy demektir” dedi.

Sertel: Aksoy öğrenilecek bir insandır 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de, Konak Belediyesi’nin yapmış olduğu bu toplantılar sayesinde insanların yaşarlarken de  anılmalarının sağlandığını belirtti. Sertel şunları söyledi: “Yaşar Aksoy tarihçidir, sanatçıdır, yazardır, şairdir, gazetecidir. Bütün bunların toplamında Yaşar Aksoy gerçekten örnek alınacak, izinden yürünecek, öğrenilecek bir insandır.”

Aksoy: Hiç mesleki günahım olmadığı için huzur içindeyim 
Gecenin sonunda katılan herkese teşekkür eden Yaşar Aksoy şöyle konuştu:”Sanatçı, şair ve gençlik yıllarından beri tanıştığımız Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a bu toplantı nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Bu tabloyu görünce iyi ki, mühendislik diplomalarını bir kenara bırakıp gazeteci olmuşum diye düşünüyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın